Z korygowania wad zgryzu za pomocą aparatów ortodontycznych korzysta obecnie coraz więcej osób – wśród pacjentów znajdują się dzieci, a także dorośli. Leczenie ortodontyczne nie tylko pozwala uzyskać piękny uśmiech, ale przede wszystkim ma duży wpływ na zdrowie. Osobom po przebytym leczeniu łatwiej utrzymać higienę jamy ustnej, w związku z czym zęby są w mniejszym stopniu narażone na próchnicę, a dziąsła – na stany zapalne. U wielu pacjentów następuje dodatkowo poprawa dykcji, mogą ustąpić też bóle głowy, które wynikały z nieprawidłowego obciążenia stawu skroniowo-żuchwowego. W zależności od rodzaju wady zgryzu i wieku pacjenta ortodonta dobiera odpowiedni sposób leczenia, w tym zwłaszcza określa konieczność zastosowania aparatu ruchomego lub stałego. Bez względu na wybraną metodę leczenie ortodontyczne wymaga od pacjenta konsekwencji w utrzymaniu higieny i przestrzeganiu zaleceń swojego lekarza. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, by wspomóc proces leczenia i móc cieszyć się satysfakcjonującymi efektami po zdjęciu aparatu?
Po pierwsze – dbanie o higienę
Podczas leczenia u ortodonty każdy pacjent powinien starannie dbać o higienę jamy ustnej, ponieważ wokół aparatu często tworzy się płytka nazębna oraz gromadzą się resztki jedzenia. Osoby, które mają założony aparat ortodontyczny stały muszą zakupić specjalne szczoteczki pozwalające dokładnie wyczyścić wszystkie trudno dostępne zakamarki. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w nić dentystyczną i płyny antybakteryjne, które pozwolą uniknąć np. aft i owrzodzeń. Stomatologiczne leczenie zębów z aparatem ortodontycznym jest możliwe, chociaż czasami, ze względu na budowę aparatu, może okazać się problematyczne. Warto więc pamiętać, że dzięki odpowiedniej higienie ryzyko wystąpienia ubytków i stanów zapalnych znacznie maleje.
Po drugie – stosowanie odpowiedniej diety
Do aparatu ortodontycznego można się w krótkim czasie przyzwyczaić, jednak mimo wszystko przez cały okres trwania leczenia należy unikać niektórych pokarmów. Jest to zalecenie szczególnie istotne dla osób noszących aparat stały. Pacjenci objęci tego typu leczeniem powinni zrezygnować ze słodzonych napojów, gum do żucia, słodyczy z ciągnącym się karmelem, twardych warzyw, owoców i przekąsek (np. orzechów, chipsów). Aparat ortodontyczny ruchomy zakładany np. tylko w nocy nie wymaga modyfikacji diety, chociaż w trosce o zdrowe zęby zawsze wskazane jest unikanie wyżej wymienionych grup pokarmów.
Po trzecie – zgłaszanie się na wizyty kontrolne
Regularne wizyty u ortodonty mają decydujące znaczenie dla finalnego efektu leczenia. Podczas konsultacji lekarz sprawdzi, czy aparat nie uległ żadnej usterce i wszystko zmierza w dobrym kierunku. Dzięki swojej systematyczności pacjent może skutecznie zapobiegać powikłaniom i nie narażać się na wydłużenie czasu leczenia lub nawet konieczność natychmiastowego zdjęcia aparatu. Wizyty kontrolne zwykle odbywają się co kilka tygodni (od czterech do sześciu), lecz w razie uszkodzenia aparatu należy umówić się na wizytę jak najszybciej. Nie wolno samemu podejmować prób naprawy (nawet jeśli usterka wydaje się niewielka), ponieważ może to całkowicie zaprzepaścić dotychczas uzyskane efekty.