Leczenie ortodontyczne w niektórych przypadkach czasem wymaga ścisłej współpracy specjalisty z chirurgiem szczękowym. Przykładem może być kortykotomia – to nowoczesny zabieg, który został opracowany z myślą o przyspieszaniu procesu prostowania uzębienia, szczególnie u pacjentów dorosłych, których tkanki dają słabszą odpowiedź biologiczną, niż ma to miejsce u młodzieży. Jaka jest jego cena i efekty? Jak prezentuje się ząb przed i po oraz czy warto się na niego zdecydować? Jakie są zalecenia i czy może pojawić się opuchlizna twarzy? Odpowiadamy na te pytania, aby pacjenci odwiedzający nasz gabinet wiedzieli, czego się spodziewać, zanim podejmą ostateczną decyzję.
Na czym polega kortykotomia?
To tak zwana mikrochirurgia ortodontyczna. Zabieg kortykotomii polega na wykonywaniu nacięć okołokorzeniowych po odsłonięciu błony śluzowej, pionowych i poziomych. Pozwala on na zmianę metabolizmu oraz struktury kości – stają się one mniej oporne na przesuwanie się podczas leczenia aparatem stałym. Efektem powinno być skrócenie czasu niezbędnego do uzyskania pożądanych rezultatów. W przypadku niektórych osób jest to szczególnie przydatne – gdy ich tkanki są mocno zmineralizowane, a tym samym oporne na kontrolowane przemieszczanie się zębów względem siebie.
Kortykotomia przed i po – efekty
W niektórych przypadkach pacjenci cechują się wyjątkowo mocno zmineralizowanymi kośćmi. To oczywiście nie jest wadą, jednak na skutek tego efekty leczenia ortodontycznego mogą być mniej zadowalające. Jak prezentuje się kortykotomia przed i po? Początkowo u danej osoby dorosłej mamy do czynienia z mocnym, opornym na przesuwanie uzębieniem. Po wykonaniu nacięć zęby przemieszczają się w kierunku zaplanowanego ruchu. Co więcej, jest to również profilaktyka patologicznych zmian w obrębie korzenia – nadmierna mineralizacja może prowadzić do zanikania jego wierzchołków.
Jak należy się przygotować do kortykotomii?
Podobnie jak w przypadku każdej operacji, należy nie tylko dowiedzieć się, czy warto ją wykonać, jakie są zalecenia po zabiegu, ale również jak przygotować się przed jej przeprowadzeniem. Przede wszystkim należy wykonać CBCT – badanie obrazowe. Powinno ono być jak najświeższe. Oprócz tego pacjent nie powinien mieć w dniu zabiegu kortykotomii żadnych znamion infekcyjnych – przeziębienia, opryszczki, stanów zapalnych, otwartych ran w obrębie jamy ustnej i tym podobnych, oraz cieszyć się ogólną dobrą kondycją. Niezbędne jest także zadbanie o higienę zębów i języka, czyli dokładne wyszczotkowanie ich tuż przed wizytą i chirurga.
Jak przeprowadzany jest zabieg kortykotomii?
Zanim podejmie się ostateczną decyzję o wizycie u chirurga szczękowego, warto dowiedzieć się jak najwięcej szczegółów na temat tego, co może czekać pacjenta na fotelu w dniu zabiegu. Kortykotomia przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, zatem osoba poddawana jej jest świadoma i przytomna, jednak nie odczuwa bólu. Po rozcięciu błon śluzowych i wykonaniu odpowiednich nacięć na korzeniu lekarz zaszywa ranę i przekazuje zalecenia. Dotyczą one przede wszystkim jedzenia, picia, stosowania leków przeciwbólowych oraz dbałości o higienę jamy ustnej.
Zalecenia po zabiegu kortykotomii
Podobnie jak w przypadku wielu innych zabiegów inwazyjnych, czyli przeprowadzanych z naruszeniem ciągłości tkanek, niezbędne jest to, aby wdrożyć zalecenia po zabiegu. Kortykotomia nie powoduje zmiany grubości blaszki zbitej strony przedsionkowej po zakończonym leczeniu ortodontycznym. Jednak zanim zacznie się obserwować efekty, najpierw należy poczekać na prawidłowe wygojenie się ran. Początkowo może występować opuchlizna, tkliwość, trudności w przeżuwaniu – trwają one do kilku dni. Przez pierwszych kilka godzin zaleca się mycia zębów delikatną, miękką szczoteczką. W razie potrzeby pacjent może stosować zalecone przez chirurga środki przeciwbólowe.
Kiedy ortodonta może zaproponować kortykotomię?
Bardzo ważne jest, aby mieć świadomość wskazań do zastosowania tego zabiegu. Choć kortykotomia może dawać znakomite rezultaty, znacząco skracając czas leczenia ortodontycznego, to nie wykonuje się jej standardowo w każdej sytuacji. Nie tylko ze względu na cenę, lecz również dlatego, że nie każdy pacjent cechuje się wysoką mineralizacją kośćca, w związku z czym nie u każdego zęby będą tak oporne, by konieczne było jej wykonanie. Ze względu na zadowalające efekty dotychczasowo przeprowadzanych operacji oraz badań nad nią, jest to jednak duże ułatwienie dla ortodontów pracujących nad wyjątkowo trudnymi przypadkami.
Jaka jest cena kortykotomii?
Tego rodzaju operacja nie jest refundowana przez NFZ, a zatem pacjent ponosi jej pełen koszt w gabinecie prywatnym. Cena wynosi od około 1000 do 2000 złotych i jest uzależniona przede wszystkim od liczby nacięć, jakie trzeba wykonać na korzeniu, czyli od stopnia skomplikowania przeprowadzanej pracy. Czy warto zrobić zabieg kortykotomii? W niektórych przypadkach może on pomóc skrócić czas leczenia ortodontycznego. Decyzję należy podjąć jednak dopiero po konsultacji z ortodontą.